Rekordoverskud blev slået - men for landets ældste vinforretning handler det ikke kun om penge

Et plus på 30,5 millioner kroner før skat - og en forøgelse på bundlinjen med over tre millioner kroner i forhold til året før.
Det var status, da Danmarks ældste vinforretning Kjær og Sommerfeldt offentliggjorde regnskab for 2022 i sidste uge.
Men for vinbutikkens direktør, Mads Stensgaard, er der andet end de sorte tal i regnskabet, der fylder.
I forbindelse med offentliggørelsen af 2022-regnskabet vedlagde Kjær og Sommerfeldt nemlig også en 38 sider lang ESG-rapport - der har fokus på blandt andet bæredygtighed i virksomheden.
Og netop denne rapport er helt central for den videre drift af vinforretningen, fortæller direktøren.
- Det er en forudsætning for at kunne drive virksomhed fremadrettet. Man skal have en holdning til bæredygtighed, som for mange er et lidt diffust begreb. Men i bund og grund handler det jo om at behandle mennesker og kloden ordentligt.
- Det har vi altid gjort, men nu er det kommet på skrift og er blevet sat mere i system. På den måde bliver det mere tydeligt i hverdagen for vores kunder, medarbejdere og samarbejdspartnere, siger Mads Stensgaard til RetailNews.
Målsætninger i forandring
Miljø og klima har været på verdensdagordenen i efterhånden en del år, og i takt med at klimaforandringerne bliver mere og mere udbredte, bliver behovet for aktion også mere akut.
Det anerkender de også hos Kjær og Sommerfeldt, som har sat sig både kort- og langsigtede mål i deres ESG-rapport.
Eksempelvis skal CO2-udledningen i forbindelse med produktionen og transporten af forretningens vinflasker og indhold sænkes markant frem mod 2030.
- Vi har tilkoblet os Paris-aftalen og de målsætninger, der er heri. Der bliver stillet nogle krav i forhold til CO2-udslippet, men jeg kan sige med sikkerhed, at der kommer flere målsætninger til de kommende år. Og det vil da også undre mig, hvis de ikke bliver korrigeret løbende.
- Men det er ikke målsætninger, vi når i mål med alene. Det er også op til vores leverandører og kunder at støtte op omkring dagsordenen, fastslår Mads Stensgaard.
- Der er forbundet nogle omkostninger med at drive en bæredygtig forretning, men det er også en nødvendighed. Det er ikke et spørgsmål om lyst - det her er noget, vi er nødt til at tage alvorligt. Om vi vil det eller ej.
Regnskabsår | 2021 | 2020 | 2019 |
Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
Nettoomsætning | - | - | - |
Bruttofortjeneste | 64,223 | 47,590 | 52,064 |
Resultat af primær drift | 27,310 | 12,853 | 17,894 |
Resultat før skat | 26,854 | 12,626 | 17,523 |
Årets resultat | 20,926 | 9,815 | 13,638 |
Balancestatus | 114,164 | 84,311 | 94,398 |
Egenkapital | 52,009 | 43,082 | 41,271 |
Antal ansatte | 59 | 57 | 56 |
Kilde: CVR |